Głównym z globalnych wyzwań w większości miast w Polsce jest komunikacja. Polskie województwa są nie przygotowane do tak dużego natężenia ruchu, jaki został zapoczątkowany przez zwiększenie się liczby pojazdów na krajowych szosach. Dlatego główną z najważniejszych inwestycji jakie powinno podjąć niemalże każde miasto jest inwestycja w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Nawierzchnie drogowe i transport miejski to najważniejszy obszar, który da przestrzeń na to by polepszyć wygodę krakowian jak również poprawi integralność gospodarki Krakowa.

Wśród okolicznych miast, nowe projekty komunikacyjne w grodzie Kraka mocno się wybijają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za metrem, ale przed tym jak ono zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową oraz drogi trzeba włożyć sporo środków . Spośród bardziej istotnych decyzji finansowych trzeba podkreślić:
całkowicie napędzaną elektrycznie nitkę autobusową – jedyną w kraju,
nowoczesne linie tramwajowe na Ruczaju,
całkowicie rozwinięty dworzec PKP wraz z galerią handlową.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto przewiduje inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowoczesnych połączeń między już istniejącymi połączeniami oraz remonty już powstałych tras autobusowych oraz dróg dojazdowych.
Krakowianie remontów nie znoszą – utrudnienia w poruszaniu się i dotarciu do biur przeszkadzają na co dzień. Warto jednak mieć jasność tego, że bez remontów jakość dróg nie może się poprawić i by mieszkało się lepiej, wymagać trzeba cierpliwości.Prezydent Krakowa
Przekazywanie środków w rozwój transportu to nie jedynie kolejne drogi, ale również doskonalszej odporności powierzchnia jezdni, która będzie mocniejsza i wytrzymała. (jednym z takich wzorów jest ścieralna nawierzchnia jezdni na przedłużeniu dróg Zakopiańska – Brożka oraz na zachodniej drodze Wadowickiej). Oczywiście, miasto wymaga jeszcze kolejnych zmian i nowych pomysłów, by poruszało się po mieście wygodnie. Zarówno autem, ale też autobusami. Ale widać wyraźnie, że całość jest na prostej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu naprawdę miło i z zadowoleniem.